DOLAR 32,9968 -0.15%
EURO 35,9664 0.06%
ALTIN 2.551,190,03
BITCOIN 22268800,71%
İstanbul
30°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İskenderun’da Yıkılan, Depreme Dayanıksız Raporu Olan Eski SSK İçin Savcılık Devrede

İskenderun’da Yıkılan, Depreme Dayanıksız Raporu Olan Eski SSK İçin Savcılık Devrede

ABONE OL
24 Mart 2023 18:36
İskenderun’da Yıkılan, Depreme Dayanıksız Raporu Olan Eski SSK İçin Savcılık Devrede
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kahramanmaraş merkezli depremlerde yıkılan, İskenderun Devlet Hastanesi’nin A Blok olarak geçen, Eski SSK Hastanesi olarak bilinen, 2012 yılında yaptırılan depreme dayanıklılık testinin olumsuz sonuçlanmasına hizmete devam ettirilen binada en az 80 kişi hayatını kaybetti. Depreme dayanıksız raporuna rağmen 11 yıl hiçbir önlem alınmadan hizmete devam ettirilen ve 6 Şubat Depremleri’nde yıkılan hastane A Blok ile ilgili ihmali olanların tespiti için İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. 

İskenderun Devlet Hastanesi A Blok bilinen adıyla Eski SSK binası için 2012 yılında ‘Deprem Dayanıklılık Testi’ yaptırıldı ve sonucu olumsuz çıkan rapor hastanenin internet sitesinde de yayımlandı. Buna rağmen A Blok’ta hizmet verilmeye devam edildi. 6 Şubat depremlerinde en az 80 kişiye mezar olan A Blok hakkında İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatarak ihmali olanların tespit edilmesi için düğmeye bastı. Hürriyet Gazetesi’nden Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, soruşturma kapsamında 18 Şubat’ta bilirkişiler inceleme başlattı ve hastane enkazından örnek aldı. Hastanenin internet sitesinde yer alan tanıtım sunumunun son sayfasında yer alan depreme dayanıksız raporu da tutanaklara işlendi. 

depreme dayanıksız rapor

Yetkililer İhmali Doğruladı

Soruşturma kapsamında ifadeleri alınanların ihmali doğruladığı, hastanenin müdür yardımcısı olarak görev yapan Cuma Ezer’in “yıkılan A Blok 1967 yılında yapıldı. A Blok’ta palyatif bakım, nöroloji servisi, göğüs cerrahisi, dahiliye yoğun bakım ve fizik tedavi vardı. Bildiğim kadarıyla burası tadilat görmedi” cümleleri soruşturma tutanağında yer aldı. Dosyanın avukatları arasında bulunan Şahap Arpacı da rapora dikkat çekerek, depreme dayanıksız raporuna rağmen 11 yıl süresince A Blok’ta hasta kabul edildiğini, faciaya davetiye çıkarıldığını söyledi. Arpacı, “Bu durum idari bir ihmal, tedbirsizlik gibi hafif kavramlarla açıklanamaz. Bana göre bu bir cinayettir. Sorumluluğu bulunan kamu görevlilerinden şikayetçi olacağız” dedi. 

Tüm Sorumluların İfadeleri Alınacak!

İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Soruşturma Bürosu’nun 4 Mart’ta Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne yazdığı talimatta ‘Depreme Dayanıklılık Testinin’ temin edilmesi istendiği öğrenildi. İskenderun İlçe Kaymakamı, İlçe Sağlık Müdürü, Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü ile tespit edilecek diğer denetim ve tedbir almakla yükümlü kamu görevlilerinin bilgileri talep edildi. 

Müteahhitlerin de İfadeleri Alınacak! 

Haberde yer alan bilgilere göre; hastaneyi yapan müteahhit A.Ö ile şantiye şefi müteahhitliği temsile yetkili S.T.’nin de şüpheli olarak ifadeleri alınacak. Tüm sorumlular hakkında gizli ve titiz bir çalışma yapılması talep edildi. 

a blok enkazında

BSHA, “A Blok Enkazında Büyük Acı!” Diye Yazmıştı

Bilim Sağlık Haber Ajansı (BSHA) 11 Şubat 2023 tarihinde ‘Depreme Dayanıksız’ Çıkan İskenderun Devlet Hastanesi A Blok Enkazında Büyük Acı! başlığıyla hastane enkazının başında, enkaz altındaki sağlık personellerinin yakınlarının ve hasta yakınlarının beklediklerini hastanenin A Blok’unun depreme dayanıksız raporuna rağmen hizmet verdiği haberini servis etmişti. Haberde, “Kahramanmaraş merkezli depremlerde, Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi ağır hasar alırken, İskenderun Devlet Hastanesi’nin A Blok olarak geçen, Eski SSK Hastanesi olarak bilinen bina tamamen yıkıldı. Deprem felaketinde en acı tablolardan biri İskenderun Devlet Hastanesi A Blok’ta yaşandı. Yıkılan hastanenin yoğun bakım ve yataklı servisler ile aktif olarak kullanıldığı öğrenilirken, içerisinde kaç sağlık çalışanı ve hastanın bulunduğuna yönelik net sayıya ulaşılamadı. Hastanenin resmi internet sitesinde, 2012 yılında hastanenin A bloğu için yaptırıldığı belirtilen ‘Deprem Dayanıklılık Testi’ Raporunun olumsuz olduğu bilgisine yer verilmesi dikkat çekti. Söz konusu olumsuzdur raporuna rağmen kullanılan eski hastane enkazından sağlık çalışanları ve hastaların cenazelerinin çıkartıldığı bilgisine ulaşıldı” bilgilerine yer verildi. BSHA konuyla ilgili Hatay Tabip Odası Başkanı Dr. Sevdar Yılmaz ile görüşerek, İskenderun Devlet Hastanesi A Blok ile ilgili bilgi almış, Yılmaz, A Blok’la ilgili verdiği bilgilerin yanında Hatay Eğitim Araştırma Hastanesi’nin yıkılmamasına rağmen can kayıplarının olduğunu, hastaneye gittiklerinde içler acısı bir tabloyla karşılaştıklarını söylemişti. (BSHA-Bilim Ve Sağlık Haber Ajansı)

 

 

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r